Badania termowizyjne transformatorów


Transformatory oraz inne urządzenie elektryczne powinny być regularnie i prawidłowo serwisowane. Wynika to zarówno z prawa, jak i względów praktycznych. Transformatory zaleca się poddawać stałej diagnostyce, a dodatkowo stosować badanie termowizyjne, które w znacznej mierze zwiększa bezpieczeństwo pracy i zwiększa żywotność urządzenia.

Zalety badania termowizyjnego transformatorów

Badanie termowizyjne transformatorów, jest bardzo korzystne z powodu charakteru badania. Całość procesu może być wykonana na odległość, dzięki czemu nie ma konieczności zmniejszania obciążenia transformatora, a pracownik wykonujący badanie jest całkowicie bezpieczny. Wykonanie badania pozwala na wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju wad z dużym wyprzedzeniem, co pozwala na wcześniejsze zaplanowanie działań naprawczych oraz konserwacyjnych.

W przypadku transformatorów badanie termowizyjne polega na przeskanowaniu powierzchni kadzi i pokrywy, a także izolatorów i zacisków przyłączeniowych. W przypadku wykrycia dużej różnicy temperatury na którymś z elementów można podjąć odpowiednie działania.

Zobacz także: https://term-os.pl/